Ubuntu Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

Barış BAYRAM

Hepimiz açılmayan bir işletim sistemi veya kullanıcı oturumunun şifresi ile bir sorun yaşamışızdır. Herhangi bir arama motoruna Windows şifre kırma yazdığımızda binlerce kaynak bulabiliriz.

Ancak Linux sistemlerde Türkçe kaynak bulmak oldukça zor.
Ülkemizde Pardus furyası ile Linux işletim sistemlerine olan talep oldukça arttı. Burada size ülkemizde en çok kullanılan Ubuntu için parola sıfırlama yöntemini anlatacağız.

Parola sıfırlama işlemini yapmak için birçok sebebiniz olabilir:

1. Birisi size Ubuntu yüklü bir bilgisayarı sadece kullanıcı şifresi ile teslim etti.
2. Sadece kurulum ve yükleme esnasında sorulan parolayı unuttunuz.
3. Artık her yanınız şifre oldu ve takip etmekte zorlanıyorsunuz…

Parola sıfırlama ihtiyacı için neden bulmak kolay…
Gelelim işlem basamaklarımıza. Öncelikle bilgisayarınızı recovery mode ile başlatmalısınız.

Ubuntu parola resetleme
Eğer bilgisayarınızda tek bir işletim sistemi varsa açılış esnasında Esc tuşu ile önyükleme menüsüne girmeliyiz. Eğer birden fazla işletim sistemi varsa Ubuntu ile açılışı seçtikten sonra Esc tuşu ile yine önyükleme menüsüne girebiliriz.

Linux şifre kırma
Ön yükleme menüsünden recovery mode seçerek ilerleyiniz.

ubuntu şifre kırma
Recovery mode seçilip açılış işlemi gerçekleşirken önümüze recovery menu gelir. Bu menüden aşağı ok yardımı ile “root – drop to shell prompt” satırına gelerek enter tuşu ile seçilir.

Burada root hesabı yönetici hesabı olarak karşımızda. Buradaki hesapları gireceğimiz komutlarla silmek, parolasını değiştirmek dâhil her şeyi yapmak mümkün. Onun için burada gireceğimiz komutlara lütfen dikkat edelim.

Shell prompt‘ta iken, eğer kullanıcıları listelemek istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanın,

ls /home

ls komutundaki l’nin (L) harfi olduğuna dikkat edin. Bundan sonra Ubuntu kurulumu esnasındaki kullanıcıların listesini görmüş oluyoruz. Bu durumda kullanıcılarımızdan birinin dahinet olarak düşünerek parola resetleme işlemine başlayalım. Parolayı resetlemek için aşağıdaki komutu yazıyoruz,

passwd username

Elbette parolasını resetlemek istediğimiz kullanıcı adını username yazan yere yazmalıyız. Biz kullanıcı adımızı dahinet olarak düşündüğümüz için aşağıdaki komutu girmeliyiz.

passwd dahinet

Bu komuttan sonra sizden yeni bir şifre girilmesi istenir. Yeni şifreyi girerken ekranda herhangi bir görsel hareket olmaması sizi yanıltmasın. Şifrenizi yazdıktan sonra Enter‘a basınız. Sizden şifreyi yeniden girmeniz istenecektir. İkinci kez aynı şifreyi girip Enter‘a bastıktan sonra yeni şifre kabul edilmiş olur.

Şimdi aşağıdaki komutu yazarak;

exit

recovery menu‘ye dönüyoruz.

ubuntu parola kırma
Recovery menu‘ye döndükten sonra resume normal boot seçerek normal önyüklemenin devam etmesini sağlayarak şifrenin değişmesini sağlamalıyız. Bu bir defaya mahsus şifre istemeyebilir.
Bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra yeni şifremizle oturum açabiliriz.

Bu yazıyı paylaş:
Bu yazıyı arkadaşınıza eposta ile yollayın  Bu makaleyi Facebook'ta paylaş  Bu makaleyi Twitter'de paylaş  Bu yazıyı Digg.com'da paylaş  Bu yazıyı Delicious'ta paylaş

16 Yorum to “Ubuntu Şifresi Nasıl Sıfırlanır?”

 • muhammet diyor ki:

  bilgi için teşekkürler.

 • Gökhan diyor ki:

  İşte konsolun gücü ve esnekliği. Kullanıcı adları sıralandırıldı, passwd seçeneği ile şifre değiştirildi. Ama işlem “root mode” ile girilerek yapıldı. Yani oturum açılış şifresini değiştirebilmek için asıl sistem yöneticisi şifresi kullanıldı. Siz siz olun root şifresi ile oturum açma şifresini aynı yapmayın ve asla root şifrenizi unutmayın. Anlatım için teşekkürler.

 • linux diyor ki:

  vermiş oldugunuz bilgileri için teşekkür ederim 😉

 • BEtüll diyor ki:

  benim bu sayfalar türkçe kurtarma menüsünde 4den fazla seçenek var ve şifreyi değiştirdikten sonra normal çalıştırma deyince başka şeyler çıkıyor

 • Barış BAYRAM diyor ki:

  BEtüll :

  benim bu sayfalar türkçe kurtarma menüsünde 4den fazla seçenek var ve şifreyi değiştirdikten sonra normal çalıştırma deyince başka şeyler çıkıyor

  Nedir o seçenekler?

 • Yunus diyor ki:

  Arkadaşlar en gelişmiş ubuntuyu kullanıyorum ama escye ne zaman basacaz her zaman basiyorum olmuyo

 • Barış diyor ki:

  Açılışta basmalısınız esc tuşuna.

 • ibrahim diyor ki:

  yahu arkadaşlar passwd komutundan sonra şifre yenileme ekranı geldiğinde klavye devre dışı kalıyor neden bu olauyor ??

 • Sword diyor ki:

  passwd komutundan sonra şifre yenileme ekranı geldiğinde klavye devre dışı kalıyor. Neden olur bu sorun?

 • Parviz ASADOV diyor ki:

  Klavyeniz USB mi?
  BIOS ayarlarından kontrol edebilir misiniz?

 • mailadresilazim diyor ki:

  dediklerinizi yaptım ancak password unchanged yazıyor sistem 12.04

 • yaşar mert diyor ki:

  valla ben yapamadım bi türlü yönetici olarak giremiyorum.
  root menüsünden giriyorum
  give root password for maintenance diyor orayada klavyeden bişi yazamıyorum
  olmadı gitti. sadece kullanıcı olarak girebiliyorum onun şifreyi unutmadımda
  🙂

 • mehmet diyor ki:

  Kardes biri bi el atsin suraya allah rizasi icin bendede aynisi cikiyo arkadasinda dedigi gibi mailadresiniz : dediklerinizi yaptım ancak password unchanged yazıyor sistem 12.04 bendede aynisi yazio Authentication token manipulation error pasword unchanged 🙁 allah rizasi icin bilen yardimci olsun

 • ali diyor ki:

  Passwd yaziyorum bole bi kullanicisi yok diyor yardim

 • ali diyor ki:

  passwd stelina yazdım yenı şifre geldi yazdım şifre degiştirilmemiş diyor yardım.

 • rozyurt diyor ki:

  – geç bir yorum olacak ama klavye devre dışı kalıyor diyen arkadaşlar için söylüyorum öncelikle. başka türlü bi sorun yoksa muhtemelen klavye devre dışı kalmıyordur. ubuntuda konsol ekranda şifre değiştirilirken yazılan karakterler görünmez. yani ekrana ***** olarak birşey yazmaz. siz parolanızı yazın ve “enter” tuşuna basın. sonra tekrar yazın ve onaylayın.
  – ikinci olarakta ubuntunun yeni sürümlerini kullanıp parola değiştirirken hata ile karşılaşan arkadaşlar için söylüyorum. ubuntu son sürümlerinde recovery modda açıldığında sizin dosyalarınız read-only modda açıyor. yani bu modda iken dosyalar üzerinde değiştirme işlemine izin verilmez. dosyalara yazma izni vermek için şu komutu deneyin ” mount -rw -o remount / ” sonrasında tekrardan parola değiştirme işlemini yapın.

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.